יומן מסע

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp

פסיפס של סיפורי היכרות עם העומדים מאחורי מותגי היוקרה הנוצצים ביותר בשוק הבינלאומי, הוא שמגדיר את בית העיצוב המקומי RENBY ששורשיו שזורים בטהרן וברחבי מערב אירופה. שיחה עם המושך בחוטים, יו"ר החברה – מר בני מורן

מניתוחי חברות הייעוץ וסוכנויות הטרנדים המובילות בעולם עולה באופן חד משמעי כי HOME היא מילת הבאז לשנת 2021. ממקום שיצאנו ממנו בשעת בוקר ושבנו אליו עם רדת הערב, הפך הבית לתחנה המרכזית שבה אנחנו מבלים 24/7. העובדה הזאת גורמת לנו להתבונן על הבית מזוויות נוספות וברזולוציות גבוהות יותר. אנחנו מחפשים פתרונות פונקציונאליים אך באותה המידה, הפן האסתטי חשוב לנו. אנחנו נמצאים בבית שעות רבות – ופתאום התמונה שהיתה תמיד על הקיר, משעממת אותנו, כך גם מערכת הישיבה, הווילונות שמקשטים את חלל המגורים ועוד. ההתעוררות הזאת בכל הקשור לדלת אמותינו, כיוונה את הזרקור אל תחומי עיצוב הבית – הטקסטיל, הצבע והדקורציה.

מתוך קולקציית HERMES, רנבי

זמן מדויק, מבחינתנו, לפגוש את בני מורן, יו"ר ובעלים של חברת העיצוב RENBY, לשיחה על החיים בבית ובעסקים.

מתוך קולקציית FORNASETI, רנבי

לפני הכל, כדי ליישר קו עם קוראינו, תן לנו בריף קצר על RENBY

לאבי ז"ל היה כלבו יוקרתי בטהרן שייבא טקסטיל מפאריז ומשוויץ. עם הזמן משפחתי עברה לניו יורק ומשם לישראל. בארץ אבי בחר לעסוק בנדל"ן. לימים פנה אליו חבר מאיטליה והציע לו משלוח יוקרתי של בדים. אבי פנה לאיש המכירות שלו בארץ שימכור את המשלוח, אבל הוא לא הצליח והצהיר "אם אני לא הצלחתי אז אף אחד לא יצליח". אני ואחי היינו לקראת סוף השירות הצבאי והחלטנו לנסות למכור את הבדים. אמנם לא בקלות, אבל הצלחנו. הבנו שאנו חולקים אותה תשוקה כשל אבא שלנו. החלטנו להיכנס לעסק הסיטונאי ולשווק בדי ריפוד לחנויות ולמרפדיות גדולות. כך התחלנו לייבא בדים מאיטליה, מבלגיה וגרמניה.

לפני כ-25 שנים פנינו למותג היוקרתי נובליס, זו הייתה הפעם הראשונה שהבאנו מותג יוקרה והבנו שגם בארץ יש ביקוש לבדים האלו. התחלנו לייבא גם את בדי הטקסטיל לבית של המותגים פברז'ה, פישבאכר, רובלי ועוד נוספים.

בהמשך התחלנו לייבא גם מוצרים משלימים. מותג היוקרה הראשון היה מותג פרטה ואז פורנסטי, מיסוני ואטרו בהמשך.  אנחנו נהנים להסתובב בתערוכות ברחבי העולם, לבחור טקסטיל ייחודי ולהיחשף לחידושים בתחום.

כיום, מותגים חשובים מופנים אלינו על ידי שגרירויות צרפת ואיטליה, ומתוכם אנחנו בוחרים.

מתוך קומת האטלייה החדשה ברנבי

הזדמנות מצוינת לשאול את מה שתמיד היה סוג של חידה בשבילי, מה פירוש השם  RENBY?

אלו הם ראשי התיבות של שמות אבי, אימי, אחי ואנוכי.

למי אתם פונים? תן לנו קווים לדמותו של קהל היעד של רנבי

אנחנו פונים לקהל שמעריך עיצוב ואיכות ומחפש טקסטיל ופריטים ייחודים לבית. הקהל הזה יודע שב- RENBY הוא ימצא וילונות, בדי ריפוד, שטיחים, טפטים, מצעים, כלי הגשה ואירוח, כריות נוי, אביזרי עיצוב, קריסטלים ופריטים ייחודיים מרחבי העולם. מעבר לתמהיל המוצרים, הקהל שלנו מצפה לאיכות ולניראות ברמות גבוהות והוא יודע שאצלנו הוא יקבל מענה הולם. הקולקציות הנבחרות מיובאות באופן בלעדי מהמותגים המובילים בעולם בהם Etro, Missoni, Hermes, Fornasetti, Lalique, Saint-Louis, Picasso Dedar , Elitis, Rubelli  ועוד רבים נוספים.

לצד RENBY, פועל מותג הבן 'RENBY RED', שנותן מענה להלבשת דירות שכורות לצעירים, לבתי מלון בארץ, ולמלונות רבים באירופה וארה"ב.

מתוך קולקציית FORNASETI, רנבי
מתוך קולקציית FORNASETI, רנבי

אתה מחזיק היום את המותגים החשובים ביותר בתחום העיצוב לבית, מי אחראי ברנבי על תמהיל המותגים?

אני יחד עם אחיותי דליה טופל וסולאנג' הנדלר. אנחנו טסים לכל התערוכות ועושים את הקניינות. לאחרונה הצטרפה לנסיעות שלנו שרון הנדלר וולף, בִּתה הבכורה של סולאנג', שהיא מנהלת כיום את רנבי כיכר המדינה.

מתוך קולקציית DERAR, רנבי
מתוך קולקציית DERAR, רנבי

כולם היו בניך, אבל בכל זאת, לאיזה מותג אתה מחובר יותר?

שאלה לא פשוטה, אבל אני מודה שיש לי חיבה ייתרה למותג פורנסטי. אין ספק שלקשרי האישים עם ברנבאה פורנסטי, הבן של מייסד החברה, יש יתרון גדול, אבל האמת היא שהמותג הזה אוצר בתוכו הרבה עומק לצד פשטות, ייחודיות וחדשנות. המותג משלב בין אומנות, ארט דקו, מודרניזם עכשווי, וחוש הומור. בעיני הוא אחד המותגים הייחודיים באירופה. אגב, לא סתם כל המגזינים הנחשבים בעולם כותבים עליו וכל השקה היא מהמסוקרות ביותר בסצנת העיצוב הבינלאומי.

מה הבקשה הכי מאתגרת שנדרשת לעשות כדי לקבל את הזיכיון לייצג מותג מסוים?

לא נתקלנו בבקשה מוזרה, אבל יש לי סיפור מעניין שקשור למותג המצעים היוקרתי פרטה. אני ואחיותיי הגענו לאחת התערוכות. שיטוט קל הביא אותנו למותג פרטה. הגענו לביתן שלהם, הצגנו את עצמנו ואמרנו שאנחנו מישראל. לאחר ישיבה קצרה עם המנהל קיבלנו את האישור לייבוא בלעדי. בהמשך הבנתי ממנהל המכירות שאנחנו מקרה חריג בפרטה, היינו היחידים שקיבלו זיכיון ללא בדיקה וביקור, וזאת בזכות ההתרשמות מאחיותיי.

סיפור דומה היה לנו עם מיסוני. הוזמנתי משגרירות איטליה להתארח בתערוכה בברי. הסתובבתי בין הביתנים שלא חידשו הרבה באותה השנה. שוטטות מקרית הביאה אותי לביתן של מיסוני. פגשתי בביתן את אלברטו גלמיני, אחיה של רוזיטה המייסדת, האיש שאחראי על מיסוני הום. הצגתי את עצמי ושוחחנו ממושכות. הוא שאל אם אני מעוניין לייצג את מיסוני בישראל. כך החלה ידידות משפחתית נפלאה שלנו עם משפחת מיסוני.

האמת היא שכל המותגים שריתקו אותנו, הגיעו אלינו בהמשך, מתוך אמונה שמחשבה יוצרת מציאות.

הלבשת מלון נורמן בטקסטיל מבית רנבי. צילום: סיון אסקיו
הלבשת מלון נורמן בטקסטיל מבית רנבי. צילום: סיון אסקיו

מאחורי המותגים הגדולים ביותר, יש אנשים. מי מהם הפך לחבר קרוב שלך ומה אתה יכול לספר עליו?

יש לנו היכרות אישית עם כולם. עם משפחת רובלי, עם משפחת מיסוני, עם המייסד של נובליס. בעולם מאוד מעריכים חברות משפחתיות, בייחוד באיטליה ובצרפת שַם המשפחה היא העוגן.

אבל מכולם אין ספק שעם ברנבאה פורנסטי התפתחה חברות אמיתית. כאשר אנחנו מגיעים למילאנו אין מצב שלא נתארח ונישן אצלו. הוא מתעקש לארח אותנו בביתו הייחודי במילאנו.

יש לנו גם חברות טובה עם רוזיטה מיסוני מייסדת מותג מיסוני. החברות התהדקה לפני ארבע שנים כשהיא התארחה אצלנו באולם התצוגה. הזמנו אדריכלים, עיתונאים ומובילי דעת קהל וגם אחרי שהאירוע הסתיים וכולם הלכו היא הרגישה כל כך בנוח איתנו שהיא ויתרה על טיול למצדה שתוכנן לה באותו יום רק כדי לבלות עוד בחברת המשפחה.

לפני שעזבה היא סיפרה לנו שהיא בשלנית מעולה והזמינה אותנו לארוחת ערב. בתערוכה שהתקיימה בתחילת השנה בפאריז, רגע לפני שהקורונה עצרה את התערוכות, היא הזכירה לנו שהבטחנו לה לבוא לארוחת ערב ושהיא מחכה לארח אותנו בביתה.

לי באופן אישי יש חברות עמוקה גם עם דניס אלארד מנובליס, שהתארח אצלנו הרבה פעמים. למרות שהוא כבר פרש והוריש את העסק לבנו הוא עדיין חבר יקר. עכשיו הוא גר בסיציליה, מגדל ירקות אורגניים. מידי כמה חודשים הוא שולח לי תמונות ומספר כמה הוא נהנה מהחיים.

בוטיק רנבי כיכר המדינה
בוטיק רנבי כיכר המדינה

לא פשוט לקבל זיכיון על מותגי יוקרה בינלאומיים. מכל אלו שאתה מייצג, שתף אותנו בסיפור מרגש בעיניך

RENBY מייצגת בישראל את מותג 'מטאפור' ואת מותג 'ווראל דה בלבר', שניהם מותגי טקסטיל לבית בבעלות הרמס. כמה פעמים ביקשתי מהארט דירקטור הראשי של המותגים האלו לחבר אותי עם נציג שאחראי למחלקת הבית של הרמס. קבענו מספר פעמים, אך הפגישה כל הזמן נדחתה מסיבות שונות.

באחד הקוקטיילים שהרמס ערכה בארמונות ורסאי לרגל שיחזור שעשו לאחד החדרים, ביניהם גם לחדרה של מאדם פומפידו, נפגשתי עם נציג המכירות של הרמס בנסיכויות המפרץ. היה בינינו חיבור מידי והוא אמר שיעשה הכל כדי שאנחנו נקבל את הזיכיון. למחרת הוא כבר קבע לי ארוחת בוקר עם בן ממשפחת הרמס, ובאותו בוקר קיבלנו את הזיכיון. בסיום הפגישה הוא צחק ואמר "זו פעם ראשונה שהרמס מעניק זיכיון כה מהר", וסיפר עד כמה זה חריג. הוא סיפר לנו כי נציג שהגיע מסיאול לבקש זיכיון בשנת 1990, קיבל את הזיכיון רק בשנת 2001.

בימים אלו אתם משקיעים קומה קונספטואלית בבית RENBY הוותיק בפלורנטין. ספר על הפרויקט

RENBY לקחה את הטרנד העולמי של הטוטאל לוק והעניקה לו אינטרפרטציה משלה בדמות חלל קונספט ייחודי, בו היא מציגה שילובים ומדייקת את אופן הלבשת הבית בצורה מעוררת השראה.

מותגי העיצוב הבולטים נפגשים בחלל אחד ויוצרים סוג של ספרייה מוחשית ונגישה של חומרים, בדים, גימורים, צבעים וטקסטורות.

מתוך קומת האטלייה החדשה ברנבי
מתוך קומת האטלייה החדשה ברנבי
מתוך קומת האטלייה החדשה ברנבי
מתוך קומת האטלייה החדשה ברנבי

איך בנוי המקום?

החלל בנוי כאזורים אזורים. סוג של הצעת הגשה כוללת:  אזור עבודה אישי ובו סקרטר מבית העיצוב Fornasetti וטפטים מבית Elitis, אזור ובו שולחן אוכל עליו כלי השולחן של הרמס מקולקציית הפורצלן האיקונית Bleus d’Ailleurs. אזור שינה ובו מיטת אפיריון המסודרת כמיטב המסורת האירופאית האלגנטית מבית Frette עם וילונות מסוגננים של בית העיצוב Dedar ועוד.

בצמוד לאטלייה ממוקמת מתפרת קוטור שמטרתה להגשים כל פנטזיה עיצובית. המתפרה, יחד עם צוות הקוטוריירים המקצועי של רנבי, מבטיחים שהבחירות העיצוביות יהיו פונקציונליות יותר, ידברו באותה שפה ויותר מכך, יענו בצורה המיטבית על כל הצרכים והחלומות העיצוביים.

מתוך קומת האטלייה החדשה ברנבי
מתוך קומת האטלייה החדשה ברנבי

 

 

ONE ON 1

בני מורן, צילום: ליאור גרונדמן
בני מורן, צילום: ליאור גרונדמן

עם איזה מעצב היית יוצא לדרינק?

אני נפגש עם בעלי חברות ומעצבים שכל צהרים אצלם מתחיל בדרינק. לאחרונה התחלנו לייבא את מותג Qeeboo של המאסטרו סטפנו ג'יבנוני. הייתי שמח לצאת איתו לדרינק. הוא ניראה לי אישיות מרתקת. ג'יבנוני נחשב לאדריכל ומעצב מחונן שיצר כמה מהאיקונות הגדולות ביותר שהפכו לנכסי צאן ברזל בסצנת העיצוב. הוא עבד עם חברות ומותגים רבים כמו פיאט, אל ג'י, לוריאל, ניסאן, נסטלה, ריפליי, סמסונג, סייקו וכיום עובדים בצמוד אליו השמות החמים ביותר כמו מרסל וונדרס, סטודיו גוב, ניקה זופאנק ועוד רבים.

המשקה האלכוהולי שאתה לא יכול בלעדיו

בנעוריי נהגתי לשתות ג'ין אנד טוניק שהוחלף לקמפארי שהוחלף לוויסקי או עארק. לפעמים כשאני מתרפק על זיכרונות העבר אני חוזר לג'ין אנד טוניק.

איזה פריט לא יחסר לך אף פעם במלתחה?

מי שמכיר אותי יודע שאני בדרך כלל עם טופ שחור. חולצה מכופתרת או טישרט שחורה ואיכותית.

מהו פריט העיצוב האהוב עליך ביותר בבית הפרטי שלך?

יש לי בבית סקרטר יפיפה של פורנסטי, זו הפינה בה אני יושב בערב ומסכם את היום.

מוזיאון אהוב עליך בעולם

יש שניים חשובים שאני נהנה במיוחד להסתובב בהם:  ה- MOMA בניו יורק וה- V&A בלונדון.

היעד הכי אקזוטי לחופשה שהיית בו

אני אוהב להיות במקומות בהם חופים לבנים ומים כחולים כמו יוון ואיביזה, אבל בסופו של יום, ערים אירופאיות שמקדמות חדשנות אירופאית כמו מילאנו, פאריז ולונדון, הן החופשות המועדפות עלי, גם בגלל התרבות והאמנות, העיצוב והקולינריה וגם בזכות העובדה שרבות מהחברות שאנו עושים איתן עסקים נמצאות שם .

המסעדה המועדפת עליך בישראל והמנה שאתה נוהג להזמין בה

אני אוהב לשבת במסעדה ראנדוו בנווה צדק.

אני אוהב לאכול שם סלט אנדיב, או פיצה פרימוורה חלומית. אהה, גם הסלמון שלהם עשוי במידה מדויקת.

הצבע המועדף עליך

אני אוהב הרבה גוונים, העיקר שיגיעו עם שילוב של שחור ולבן. סגול שחור ולבן. צהוב עם שחור ולבן. ירוק עם שחור ולבן.

מותג הבגדים האהוב

אוהב את המותג אטרו.

 איך אתה שותה את הקפה הראשון בבוקר

היום אני מעדיף לשתות את הקפה של הבוקר בחנות בהרצל. אני נהנה להסתובב בין הלקוחות והצוות.

 במבט לאחור, אם היית יכול לשנות דבר אחד, מה הוא היה?

לא הייתי משנה דבר, על אף שרוב המהלכים שביצעתי לוו לעיתים בביקורות והתנגדות מתוך חשש ודאגה של בני המשפחה וחברים. הייתי אולי מנסה לבזבז פחות אנרגיה בלשכנע, ויותר להיות עסוק בלרוץ קדימה. תמיד האמנתי שמה שאני עושה ובקצב שאני מבקש לעשות – זה הנכון ביותר עבורי.

לא פעם שמעתי אמירות בנוסח "אין טעם להתווכח עם בני אחרי שהוא מחליט". זה לא מדויק. כשאני שומע טיעון שלא חשבתי עליו, אני משנה את דעתי.

המוטו שלך בחיים

נשמע כמו קלישאה, אבל זה מדויק עבורי –"חייה ותן לחיות".

ציפרלקס או מדיטציה?

לא זה ולא זה. אני אדם רגוע מטבעי. יודע לקחת כל דבר בפרופורציה. אם קורה שאני נסער אני יודע לחזור לעצמי במהירות.

עצה אחת שאתה יכול לתת לאדריכלים שרוצים לשלב טקסטיל בבית

אני אוהב לייעץ לאדריכלים לנסות ולהעז. הטקסטיל משמעותי בעיצוב הבית, הוא הנשמה. אני תמיד אוהב לתת את מלונות הבוטיק כדוגמה לתשוקה. לא פעם מגיעים אליי אדריכלים שהלקוח שלהם ביקש מהם דירה ממש כמו במלון בוטיק. אחד המרכיבים המשמעותיים ביותר בחדרי מלונות הבוטיק הוא הטקסטיל. תארו לכם שאתם נכנסים למלון בוטיק ואין בו וילונות…. ? !

חוגגים את השנה תחת סגר. זמן קורונה. מה תאחל לשנה החדשה?

שישראל תקדים את העולם במציאת חיסון לקורונה, ושנחלץ במהרה מהמצב הבריאותי, החברתי והכללי שנקלענו אליו.

הוסף למועדפים שלי הסר מהמועדפים שלי

עוד ב-Cover Interview

הניוזלטר של top

להתעדכן לפני כולם בכל מה שקשור לחיים הטובים: קולינריה, מלונות, תכשיטים ועוד.

©All Rights Reserved to top members 2020